Uncategorized

Diyabette En İyi 16 Besin

Şeker hastalığınız olduğunda yemek için en iyi yiyecekleri bulmak zor olmak zorunda değildir.

İşleri basit tutmak için ana hedefiniz kan şekeri seviyenizi yönetmek olmalıdır.

Kalp hastalığı gibi diyabet komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olan yiyecekleri yemek de önemlidir.

Diyetinizin diyabeti önlemede ve yönetmede önemli bir rolü olabilir.

İşte hem tip 1 hem de tip 2 diyabetli insanlar için en iyi 16 besin.

Diyabetle yaşayan insanlar için en iyi yiyecekler

1. Yağlı balık

Somon , sardalye, ringa balığı, hamsi ve uskumru, kalp sağlığı için büyük faydaları olan omega-3 yağ asitleri DHA ve EPA’nın harika kaynaklarıdır.

Bu yağlardan düzenli olarak yeterince almak, kalp hastalığı ve felç riski yüksek olan diyabetli kişiler için özellikle önemlidir.

DHA ve EPA , kan damarlarınızı kaplayan hücreleri korur, iltihaplanma belirteçlerini azaltır ve arterlerinizin çalışma şeklini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar, düzenli olarak yağlı balık yiyen kişilerin kalp krizi gibi akut koroner sendrom riskinin daha düşük olduğunu ve kalp hastalığından ölme olasılıklarının daha düşük olduğunu gösteriyor.

Araştırmalar, yağlı balık yemenin de kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Aşırı kilolu veya obezitesi olan 68 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, yağlı balık tüketen katılımcıların, yağsız balık tüketen katılımcılara göre yemek sonrası kan şekeri seviyelerinde önemli iyileşmeler olduğunu buldu.

Balık aynı zamanda tok hissetmenize ve kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olan harika bir yüksek kaliteli protein kaynağıdır .

ÖZET

Yağlı balıklar, iltihabı ve diğer kalp hastalığı ve felç risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilecek omega-3 yağları içerir. Ayrıca, kan şekerini yönetmek için önemli olan harika bir protein kaynağıdır.

2. Yapraklı yeşillikler

Yapraklı yeşil sebzeler son derece besleyici ve düşük kalorilidir .

Ayrıca sindirilebilir karbonhidratlarda veya vücut tarafından emilen karbonhidratlarda çok düşüktürler , bu nedenle kan şekeri seviyelerini önemli ölçüde etkilemezler.

Ispanak , lahana ve diğer yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini de dahil olmak üzere birçok vitamin ve mineral için iyi kaynaklardır.

Bazı kanıtlar, diyabetli kişilerin diyabetsiz kişilere göre daha düşük C vitamini düzeylerine sahip olduğunu ve daha fazla C vitamini gereksinimlerine sahip olabileceğini düşündürmektedir.

C vitamini , güçlü bir antioksidan görevi görür ve ayrıca anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

C vitamini açısından zengin gıdaların diyetle alımının arttırılması, diyabetli kişilerin inflamasyonu ve hücresel hasarı azaltırken serum C vitamini düzeylerini artırmalarına yardımcı olabilir.

ÖZET

Yeşil yapraklı sebzeler, kalp ve göz sağlığınızı koruyan antioksidanların yanı sıra C vitamini gibi besinler açısından da zengindir.

3. Avokado

Avokado 1 gramdan az şeker, az karbonhidrat, yüksek lif içeriği ve sağlıklı yağ içerir, bu nedenle kan şekerinizi yükseltme konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Avokado tüketimi ayrıca genel diyet kalitesinin artması ve önemli ölçüde daha düşük vücut ağırlığı ve vücut kitle indeksi (BMI) ile ilişkilidir (6Güvenilir Kaynak).

Bu, özellikle obezite diyabet geliştirme şansını arttırdığından, avokadoları diyabetli insanlar için ideal bir atıştırmalık yapar.

Avokado, diyabeti önlemeye özgü özelliklere sahip olabilir.

Farelerde 2019 yılında yapılan bir araştırma, yalnızca avokadoda bulunan bir yağ molekülü olan avokatin B’nin (AvoB), iskelet kası ve pankreasta eksik oksidasyonu engellediğini ve bu da insülin direncini azalttığını buldu.

Avokado ve diyabetin önlenmesi arasındaki bağlantıyı kurmak için insanlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

ÖZET

Avokado, 1 gramdan daha az şekere sahiptir ve genel diyet kalitesinin artmasıyla ilişkilidir. Avokado ayrıca diyabet önlemeye özgü özelliklere de sahip olabilir.

4 yumurta

Düzenli yumurta tüketimi, kalp hastalığı riskinizi çeşitli şekillerde azaltabilir.

Yumurta iltihabı azaltabilir, insülin duyarlılığını iyileştirebilir, HDL (iyi) kolesterol seviyenizi artırabilir ve LDL (kötü) kolesterolünüzün boyutunu ve şeklini değiştirebilir.

2019’da yapılan bir araştırma, yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı yumurta kahvaltısının diyabetli kişilerin gün boyunca kan şekeri düzeylerini yönetmesine yardımcı olabileceğini buldu.

Daha eski araştırmalar, diyabetli kişilerde yumurta tüketimini kalp hastalığı ile ilişkilendirdi.

Ancak kontrollü çalışmaların daha yakın tarihli bir incelemesi, besleyici bir diyetin parçası olarak haftada 6 ila 12 yumurta yemenin diyabetli kişilerde kalp hastalığı risk faktörlerini artırmadığını buldu.

Dahası, bazı araştırmalar yumurta yemenin felç riskini azaltabileceğini öne sürüyor.

ÖZET

Yumurtalar kalp hastalığı için risk faktörlerini iyileştirebilir, iyi kan şekeri yönetimini teşvik edebilir, göz sağlığını koruyabilir ve kendinizi tok hissetmenizi sağlayabilir.

5. Chia tohumları

Chia tohumları diyabet hastaları için harika bir besindir.

Lif bakımından son derece yüksektir, ancak sindirilebilir karbonhidratlarda düşüktür.

Aslında, 28 gram (1 ons) porsiyon chia tohumundaki 12 gram karbonhidratın 11’i, kan şekerini yükseltmeyen liflerdir.

Viskoz elyaf Chia tohumları aslında olabilir düşürmek için bağırsak yoluyla gıda hareket eder ve emilir orana yavaşlatarak kan şekeri düzeylerini.

Chia tohumları, lif açlığı azalttığı ve tok hissetmenizi sağladığı için orta düzeyde bir kilo almanıza yardımcı olabilir . Chia tohumları, diyabetli kişilerde glisemik yönetimin sürdürülmesine de yardımcı olabilir.

Aşırı kilolu veya obezitesi olan ve tip 2 diyabet teşhisi konulan 77 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, chia tohumları yemenin kilo kaybını desteklediğini ve iyi glisemik kontrolün korunmasına yardımcı olduğunu buldu.

Ek olarak, chia tohumlarının kan basıncını ve inflamatuar belirteçleri azaltmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

ÖZET

Chia tohumları, kilo vermenize yardımcı olabilecek yüksek miktarda lif içerir. Ayrıca kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olurlar.

6. Fasulye

Fasulye uygun fiyatlı, besleyici ve süper sağlıklıdır.

Fasulye , B vitaminleri, faydalı mineraller (kalsiyum, potasyum ve magnezyum) ve lif açısından zengin bir baklagil türüdür.

Ayrıca diyabeti yönetmek için önemli olan çok düşük bir glisemik indekse sahiptirler.

Fasulye ayrıca diyabetin önlenmesine yardımcı olabilir.

Kardiyovasküler hastalık riski yüksek olan 3.000’den fazla katılımcıyı içeren bir çalışmada, daha fazla baklagil tüketenlerin tip 2 diyabet geliştirme şansı daha düşüktü.

ÖZET

Fasulye ucuzdur, besleyicidir ve glisemik indeksi düşüktür, bu da onları diyabetli insanlar için sağlıklı bir seçenek haline getirir.

7. Yunan yoğurdu

100.000’den fazla katılımcının sağlık verilerini içeren uzun vadeli bir çalışma, günlük bir yoğurt porsiyonunun tip 2 diyabet geliştirme riskinin yüzde 18 daha düşük olmasıyla bağlantılı olduğunu buldu.

Bu kişisel bir hedefse, kilo vermenize de yardımcı olabilir.

Araştırmalar, yoğurt ve diğer süt ürünlerinin tip 2 diyabetli kişilerde kilo kaybına ve vücut kompozisyonunun iyileşmesine yol açabileceğini gösteriyor.

Yoğurtta bulunan yüksek kalsiyum, protein ve konjuge linoleik asit (KLA) adı verilen özel bir yağ türü, sizi daha uzun süre tok tutmanıza yardımcı olabilir.

Dahası, Yunan yoğurdu, porsiyon başına sadece 6-8 gram karbonhidrat içerir, bu da geleneksel yoğurttan daha düşüktür.

Ayrıca, iştahı azaltarak ve böylece kalori alımını azaltarak kilo kaybını teşvik edebilecek protein açısından daha yüksektir .

ÖZET

Yoğurt, sağlıklı kan şekeri seviyelerini yükseltebilir, kalp hastalığı için risk faktörlerini azaltabilir ve kilo yönetimine yardımcı olabilir.

8. Fındık

Fındık lezzetli ve besleyicidir.

Çoğu kuruyemiş türü lif içerir ve bazıları diğerlerinden daha fazla olmasına rağmen net karbonhidrat bakımından düşüktür.

Çeşitli farklı kuruyemişler üzerinde yapılan araştırmalar, düzenli tüketimin iltihabı azaltabileceğini ve kan şekerini, HbA1c’yi (uzun süreli kan şekeri yönetimi için bir belirteç) ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürebileceğini göstermiştir.

Kuruyemişler ayrıca diyabetli kişilerin kalp sağlığını iyileştirmelerine yardımcı olabilir.

Tip 2 diyabetli 16.000’den fazla katılımcıyı içeren bir 2019 araştırması, ceviz, badem, fındık ve antep fıstığı gibi ağaç kuruyemişlerini yemenin kalp hastalığı ve ölüm riskini azalttığını buldu.

Araştırma ayrıca kuruyemişlerin kan şekeri düzeylerini iyileştirebileceğini gösteriyor.

Tip 2 diyabetli kişilerle yapılan bir araştırma, günlük ceviz yağı yemenin kan şekeri düzeylerini iyileştirdiğini buldu.

Bu bulgu önemlidir, çünkü tip 2 diyabetli kişilerde genellikle obezite ile bağlantılı olan yüksek insülin seviyeleri bulunur.

ÖZET

Fındık, dengeli bir diyete sağlıklı bir katkıdır. Lifleri yüksektir ve kan şekerini ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilirler.

9. Brokoli

Brokoli , çevredeki en besleyici sebzelerden biridir.

Yarım fincan pişmiş brokoli, C vitamini ve magnezyum gibi önemli besinlerin yanı sıra sadece 27 kalori ve 3 gram sindirilebilir karbonhidrat içerir.

Brokoli ayrıca kan şekeri seviyenizi yönetmenize yardımcı olabilir.

Bir çalışma, brokoli filizi tüketmenin diyabetli kişilerde kan şekerinde azalmaya yol açtığını buldu.

Kan şekeri seviyelerindeki bu azalma, muhtemelen brokoli ve lahana gibi turpgil sebzelerde bulunan bir kimyasal olan sülforafan nedeniyledir .

ÖZET

Brokoli, besin değeri yüksek, düşük kalorili, düşük karbonhidratlı bir besindir. Çeşitli hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabilecek sağlıklı bitki bileşikleri ile yüklüdür.

10. Sızma zeytinyağı

Sızma zeytinyağı, glisemik yönetimi iyileştirebilen , açlık ve yemek sonrası trigliserit düzeylerini azaltabilen bir tür tekli doymamış yağ olan oleik asit içerir ve antioksidan özelliklere sahiptir.

Bu önemlidir çünkü diyabetli kişiler kan şekeri düzeylerini yönetmede sorun yaşarlar ve yüksek trigliserit düzeylerine sahiptirler.

Oleik asit ayrıca dolgunluk hormonu GLP-1’i de uyarabilir.

Farklı yağ türlerini inceleyen 32 çalışmanın geniş bir analizinde, kalp hastalığı riskini azalttığı gösterilen tek zeytinyağıydı .

Zeytinyağı ayrıca polifenol adı verilen antioksidanlar içerir.

Polifenoller iltihabı azaltır, kan damarlarınızı kaplayan hücreleri korur, oksidasyonun LDL (kötü) kolesterolünüze zarar vermesini önler ve kan basıncını düşürür.

Sızma zeytinyağı rafine edilmemiştir, bu nedenle antioksidanları ve onu çok sağlıklı yapan diğer özellikleri korur.

Pek çok zeytinyağı mısır ve soya gibi daha ucuz yağlarla karıştırıldığından, saygın bir kaynaktan sızma zeytinyağı seçtiğinizden emin olun .

ÖZET

Sızma zeytinyağı sağlıklı oleik asit içerir. Tansiyon ve kalp sağlığına faydaları vardır.

11. Keten tohumu

Yaygın keten veya keten tohumu olarak da bilinen keten tohumları, yüksek oranda kalp-sağlıklı omega-3 yağları, lif ve diğer benzersiz bitki bileşikleri içerir.

Çözünmeyen liflerinin bir kısmı, kalp hastalığı riskini azaltmaya ve kan şekeri yönetimini iyileştirmeye yardımcı olabilecek lignanlardan oluşur.

25 randomize klinik çalışmayı analiz eden bir derleme, bütün keten tohumu takviyesi ile kan şekerindeki azalma arasında önemli bir ilişki buldu.

Keten tohumu da kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir.

Prediyabetli katılımcıları içeren 2016 tarihli bir araştırma, günlük keten tohumu tozu alımının kan basıncını düşürdüğünü, ancak glisemik yönetimi veya insülin direncini iyileştirmediğini buldu.

Keten tohumunun diyabeti önlemeye veya yönetmeye nasıl yardımcı olabileceğini araştırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Ancak genel olarak keten tohumu kalp ve bağırsak sağlığınız için faydalıdır.

Ayrıca keten tohumu, bağırsak sağlığını , insülin duyarlılığını ve tokluk hissini iyileştiren viskoz lif bakımından çok yüksektir .

ÖZET

Keten tohumu iltihabı azaltmaya, kalp hastalığı riskini düşürmeye, kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.

12. Elma sirkesi ve sirke

Elma sirkesi ve sade sirkenin sağlığa birçok faydası vardır.

Yapımında kullanılmış olsa da elma , şeker de meyve asetik asit içine fermente edilir. Ortaya çıkan ürün, yemek kaşığı başına 1 gramdan az karbonhidrat içerir.

Tip 2 diyabetli 317 kişiyi içeren altı çalışmanın meta analizine göre, sirkenin açlık kan şekeri seviyeleri ve HbA1c üzerinde faydalı etkileri vardır (22Güvenilir Kaynak).

Elma sirkesi , antimikrobiyal ve antioksidan etkiler de dahil olmak üzere birçok başka sağlıklı özelliğe sahip olabilir. Ancak sağlık yararlarını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Elma sirkesini diyetinize dahil etmek için, her yemekten önce her gün bir bardak su ile karıştırılmış 4 çay kaşığı ile başlayın . Tadının o kadar keskin olmaması için bir bardak suya 1 çay kaşığı koymak isteyebileceğinizi unutmayın. Günde en fazla 4 yemek kaşığı artırın.

ÖZET

Elma sirkesi, açlık kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir, ancak sağlık yararlarını doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

13. Çilek

Çilekler, onlara kırmızı rengini veren antosiyaninler olarak bilinen antioksidanlarda yüksektir.

Ayrıca antioksidan özelliklere sahip faydalı bitki bileşikleri olan polifenoller içerirler.

2017 yılında yapılan bir araştırma , çilek ve kızılcıklardan elde edilen 6 haftalık polifenol tüketiminin, diyabeti olmayan aşırı kilolu ve obezitesi olan yetişkinlerde insülin duyarlılığını iyileştirdiğini buldu.

Bu önemlidir çünkü düşük insülin duyarlılığı kan şekeri seviyelerinin çok yükselmesine neden olabilir.

1 fincan çilek, yaklaşık 53.1 kalori ve üçü lif olan 12.7 gram karbonhidrat içerir.

Bu porsiyon ayrıca kalp sağlığı için ek anti-inflamatuar faydalar sağlayan C vitamini için referans günlük alımın (RDI) %100’ünden fazlasını sağlar.

ÖZET

Çilekler, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olan ve insülin direncini iyileştirmeye yardımcı olabilecek düşük şekerli meyvelerdir.

14. Sarımsak

Küçük boyutu ve düşük kalorisi nedeniyle sarımsak inanılmaz derecede besleyicidir.

Yaklaşık 4 kalori olan bir diş (3 gram) çiğ sarımsak:

 • Manganez: Günlük değerin (DV) %2’si
 • B6 Vitamini: DV’nin %2’si
 • C Vitamini: DV’nin %1’i
 • Selenyum: DV’nin %1’i
 • Lif: 0.06 gram

Araştırmalar, sarımsağın gelişmiş kan şekeri yönetimine katkıda bulunduğunu ve kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyo.

Sarımsağın diyabetli kişiler için kanıtlanmış sağlıklı bir seçenek olduğunu belirleyen birçok çalışma, anormal diyet miktarlarında sarımsak içermesine rağmen, yukarıda belirtilen meta-analiz sadece 0,05-1,5 gram arası porsiyonları içeriyordu.

Bağlam için, bir diş sarımsak yaklaşık 3 gramdır.

Araştırmalar ayrıca sarımsağın kan basıncını düşürmeye ve kolesterol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

ÖZET

Sarımsak, diyabetli kişilerde kan şekerini, iltihabı, LDL kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

15. Kabak

Birçok çeşidi bulunan kabak, çevredeki en sağlıklı sebzelerden biridir.

Yoğun, doyurucu yiyeceklerin kalorisi oldukça düşüktür ve glisemik indeksi düşüktür.

Kış çeşitleri sert bir kabuğa sahiptir ve meşe palamudu, balkabağı ve balkabağı içerir.

Yaz kabağı yenebilecek yumuşak bir kabuğa sahiptir. En yaygın türleri kabak ve İtalyan kabağıdır.

Çoğu sebze gibi kabak da faydalı antioksidanlar içerir. Squash ayrıca tatlı patateslerden daha az şeker içerir ve bu da onu harika bir alternatif haline getirir.

Araştırmalar, kabakta da bulunan balkabağı polisakkaritlerinin, sıçanlarda insülin toleransını iyileştirdiğini ve serum glikoz seviyelerini azalttığını gösteriyor.

İnsanlar üzerinde çok az araştırma olmasına rağmen, insanlarda yapılan küçük bir çalışma, kabağın yüksek kan şekeri düzeylerini kritik derecede hasta olan diyabetli kişilerde hızlı ve etkili bir şekilde azalttığını buldu.

Kabakların sağlığa faydalarını doğrulamak için insanlarla daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Ancak balkabağının sağlığa olan faydaları, onu herhangi bir öğüne harika bir katkı sağlar.

ÖZET

Yaz ve kış kabağı faydalı antioksidanlar içerir ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir.

16. Shirataki erişte

Shirataki erişte , diyabet ve kilo yönetimi için harikadır.

Bu erişteler, konjak kökünden elde edilen glukomannan lifi bakımından yüksektir .

Bu bitki Japonya’da yetiştirilir ve shirataki olarak bilinen erişte veya pirinç şeklinde işlenir.

Glucomannan, kendinizi tok ve tatmin hissetmenize yardımcı olan bir tür yapışkan liftir.

Dahası, diyabet ve metabolik sendromlu kişilerde yemekten sonra kan şekeri düzeylerini düşürdüğü ve kalp hastalığı risk faktörlerini iyileştirdiği gösterilmiştir.

Bir çalışmada, glukomannan diyabetli sıçanlarda açlık kan şekeri, serum insülini ve kolesterol düzeylerini önemli ölçüde azalttı.

3.5 ons (100 gram) shirataki erişte porsiyonu ayrıca sadece 3 gram sindirilebilir karbonhidrat ve porsiyon başına sadece 10 kalori içerir.

Bununla birlikte, bu erişteler tipik olarak balık kokusuna sahip bir sıvı ile paketlenir ve kullanmadan önce onları çok iyi durulamanız gerekir.

Daha sonra erişte benzeri bir doku elde etmek için erişteleri bir tavada yağ ilave etmeden yüksek ateşte birkaç dakika pişirin.

ÖZET

Shirataki eriştelerindeki glukomannan, tokluk hissini arttırır ve kan şekeri yönetimini ve kolesterol seviyelerini iyileştirebilir.

Kaçınılması gereken yiyecekler

Diyabet için bir diyete hangi yiyecekleri dahil etmeniz gerektiğini bulmak kadar, hangi yiyecekleri sınırlamanız gerektiğini anlamak da önemlidir.

Bunun nedeni, birçok yiyecek ve içeceğin yüksek karbonhidrat ve ilave şeker içermesidir, bu da kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olabilir. Diğer gıdalar kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir veya kilo alımına katkıda bulunabilir.

İşte şeker hastalığınız varsa sınırlamanız veya kaçınmanız gereken birkaç yiyecek.

1. Rafine tahıllar

Beyaz ekmek, makarna ve pirinç gibi rafine tahıllar karbonhidrat bakımından yüksek ancak lif bakımından düşüktür, bu da kan şekerini tam tahıllı muadillerine göre daha hızlı artırabilir.

Bir araştırma incelemesine göre, tam tahıllı pirinç, yemekten sonra kan şekerini stabilize etmede beyaz pirinçten önemli ölçüde daha etkiliydi.

2. Şekerle tatlandırılmış içecekler

Sadece soda , tatlı çay ve enerji içecekleri gibi şekerle tatlandırılmış içecekler önemli besinlerden yoksun olmakla kalmaz, aynı zamanda her porsiyonda kan şekeri seviyelerinin yükselmesine neden olabilecek konsantre miktarda şeker içerirler.

3. Kızarmış yiyecekler

Kızarmış yiyecekler, daha yüksek kalp hastalığı riski ile bağlantılı bir yağ türü olan çok fazla trans yağ içerir. Dahası, patates cipsi, patates kızartması ve mozarella çubukları gibi kızarmış yiyecekler de tipik olarak kalori bakımından yüksektir ve bu da kilo alımına katkıda bulunabilir.

4. Alkol

Diyabetli kişilere genellikle alkol alımlarını sınırlamaları önerilir. Bunun nedeni, alkolün özellikle aç karnına tüketildiğinde düşük kan şekeri riskini artırabilmesidir .

5. Kahvaltılık gevrek

Çoğu kahvaltılık gevrek çeşidi, ilave şeker bakımından çok yüksektir. Bazı markalar, bazı tatlılar kadar tek bir porsiyona şeker koyar.

Tahıl için alışveriş yaparken, beslenme etiketini dikkatlice kontrol ettiğinizden ve şeker oranı düşük bir çeşit seçtiğinizden emin olun. Alternatif olarak, yulaf ezmesini tercih edin ve doğal olarak biraz taze meyve ile tatlandırın.

6. Şeker

Şeker , her porsiyonda yüksek miktarda şeker içerir. Genellikle yüksek bir glisemik indekse sahiptir, yani yemekten sonra kan şekeri seviyelerinde ani yükselmelere ve düşmelere neden olabilir.

7. İşlenmiş etler

Pastırma, sosisli sandviç, salam ve söğüş gibi işlenmiş etler sodyum, koruyucu maddeler ve diğer zararlı bileşikler bakımından yüksektir. Ayrıca, işlenmiş etler daha yüksek kalp hastalığı riski ile ilişkilendirilmiştir.

8. Meyve suyu

%100 meyve suyu ara sıra ölçülü olarak tüketilebilse de, şeker hastalığınız varsa mümkün olduğunca bütün meyveyi tüketmek en iyisidir.

Bunun nedeni, meyve suyunun taze meyvelerde bulunan tüm karbonhidratları ve şekeri içermesi, ancak kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olacak liflerden yoksun olmasıdır.

Bir plan oluşturmak

Diyabet için sağlıklı, çok yönlü bir diyet planlamak için kullanabileceğiniz birkaç strateji vardır.

Plaka yöntemi

Tabak yöntemi, yiyeceğinizi takip etmeden veya ölçmeden sağlıklı kan şekeri seviyelerini desteklemenin basit ve etkili bir yoludur. Besin açısından dengeli bir yemek oluşturmak için tabağınızdaki belirli yiyecek gruplarının porsiyonlarını ayarlamanızı gerektirir.

Başlamak için tabağınızın yarısını yapraklı yeşillikler, brokoli, kabak veya karnabahar gibi nişastalı olmayan sebzelerle doldurmanız yeterlidir .

Tabağınızın dörtte biri tavuk, hindi, yumurta, balık, soya peyniri ve yağsız sığır eti veya domuz eti gibi proteinlerden oluşmalıdır .

Tabağın kalan çeyreği, tam tahıllar , baklagiller, nişastalı sebzeler, meyveler veya süt ürünleri dahil olmak üzere iyi bir karbonhidrat kaynağı içermelidir .

Son olarak, su, şekersiz çay, sade kahve veya soda gibi susuz kalmanıza yardımcı olması için yemeğinizi düşük kalorili bir içecekle eşleştirdiğinizden emin olun .

Glisemik İndeks

Glisemik indeks kan şekeri seviyesini muhafaza etmek için etkili bir araç olabilir. Belirli gıdaların kan şekerini ne kadar artırdığını ölçmek için kullanılır ve bunları glisemik indekslerine göre yüksek, düşük veya orta GI gıda olarak sınıflandırır.

Bu yöntemi kullanıyorsanız, mümkün olduğunca düşük veya orta glisemik indeksli gıdalara yönelin ve glisemik indeksi yüksek gıdaların alımını sınırlayın.

Bu makalede glisemik indeks ve kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için nasıl kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz .

Karbonhidrat Sayımı

Karbonhidrat sayımı , gün boyunca tükettiğiniz karbonhidrat miktarını izleyerek kan şekeri düzeylerini yönetmek için kullanılan popüler bir yöntemdir.

Yediğiniz gıdalardaki karbonhidrat gramlarını izlemeyi içerir. Bazı durumlarda, tükettiğiniz karbonhidrat miktarına göre insülin dozunuzu da ayarlamanız gerekebilir.

Her öğün ve atıştırmalık için yemeniz gereken karbonhidrat sayısı yaşınız, bedeniniz ve aktivite seviyeniz gibi faktörlere bağlı olarak biraz değişebilir.

Bu nedenle, kayıtlı bir diyetisyen veya doktor, ihtiyaçlarınıza göre karbonhidrat sayımı için özelleştirilmiş bir plan oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Örnek menü

Diyabetli sağlıklı beslenmek zor veya zaman alıcı olmak zorunda değildir.

İşte başlamanıza yardımcı olacak bazı kolay yemek fikirleri içeren 1 günlük örnek bir menü:

 • Kahvaltı: brokoli, mantar ve biberli omlet
 • Sabah atıştırması: bir avuç badem
 • Öğle yemeği: ıspanaklı ızgara tavuk salatası, domates, avokado, soğan, salatalık ve balzamik salata sosu
 • Öğleden sonra atıştırması: Dilimlenmiş çilek ve cevizli yoğurt
 • Akşam yemeği: Kinoa ve kuşkonmaz ile fırında somon
 • Akşam atıştırmalığı: dilimlenmiş sebzeler ve humus

Götürmek

Diyabet iyi yönetilmediğinde, birkaç ciddi hastalık riskinizi artırır.

Ancak kan şekerini, insülini ve iltihabı kontrol altında tutmaya yardımcı olan yiyecekleri yemek, komplikasyon riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.

Unutmayın, bu yiyecekler kan şekerini yönetmeye yardımcı olsa da, sağlıklı kan şekeri yönetiminde en önemli faktör, genel olarak besleyici ve dengeli bir diyet uygulamaktır.

diyarbakır escort, diyarbakır escort, elazığ escort, elazığ escort, arsuz escort, arsuz escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort, denizli escort,

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir